top of page

דגשים ללמידה מקוונת


בעידן הטכנולוגי בו הידע פתוח לקהל הרחב באינטרנט , מקובל לחשוב שאין צורך להעמיק בהוראת וברכישת ידע , הרי האינטרנט זוכר הכל בשבילי , כל מה שצריך זה להיות מחובר לרשת וכך אמצא פיתרון לכל בעיה .

אך המציאות יותר מורכבת ועל מנת להנות מיתרונות הצפת המידע יש צורך לרכוש כלים ומיומנויות שיעזרו לכם לעשות זאת בדרך הנכונה והיעילה ביותר.

ראשית: היכולת לאתר את המידע המדוייק דורש מהמחפש להיות ממוקד בחיפוש. ככל שאתם מחפשים חומר בנושא פחות מוכר הכולל מידע ופרטים רבים, ואתם חסרי ניסיון בנושא, תתקשו להתמקד ולמצוא את הנושא הספציפי לגביו אתם מחפשים את המידע.

הצעה :בחיפוש אחר מידע בנושא חדש התייעצו באיש מקצוע ( מורה או מומחה בתחום ) שאלו אותו לגבי אתרים או מילות מפתח מדוייקות לחיפוש בגוגל.

שנית: המידע באינטרנט בדרך כלל איננו בנוי באופן מדורג. כאשר הליך הלמידה של כל נושא חדש צריך לכלול בתוכו מדרג מהקל אל הכבד מהפשוט אל המורכב, קבלת כל המידע לגבי נושא מסויים עלול ליצור אצלכם תחושה של חוסר מסוגלות ללמידת הנושא , למרות שאם הוא היה מונגש לכם בצורה מדורגת הייתם יכולים ללמוד אותו ולשלוט בו היטב .

הצעה: חפשו אתרים המיועדים ללמידה של נושא חדש אותו אתם רוצים ללמוד. דלגו בהתחלה על אתרים שמיועדים למי שיש לו ידע מוקדם והוא רק רוצה להרחיבו.

בנוסף, בתחומים רבים (בעיקר הומניים) ישנה השפעה של כותב המידע על האינפורמציה אותה הוא מחלק ״בחינם״. לפעמיים הדבר נעשה במתכוון מתוך ראיה שיווקית ולעיתים באופן תמים , כאשר אתם מתחילים ללמוד על נושא חדש בכל תחום ( רפואה, דת, כלכלה , עריכת דין וכו׳), חשוב שתעשו זאת באופן ביקורתי , בדקו את המידע השוו אותו עם אתרים נוספים. בדקו אם מאחורי האתר יש אינטרסים כלכלים או מוסדות פולטים או אירגונים בעלי עמדה מבוססת אשר משפיעה על החומרים אותם הם מפרסמים.

הצעה : מעבר לחיפוש אחר מידע ללמידת חומר חדש , ערכו חיפוש ואיספו מידע על המרצה או כותב הבלוג או המאמר , זכרו שאתם חדשים בתחום וקל להטות אתכם, למדו את החומר באופן ביקורתי וממקורות שונים .

כמו כן, בנושא למידה רבים, הרשת מאפשרת לכם נגישות למגוון רב של מידע, אך ברובם חסרה התייחסות לתירגול הנושאים שנלמדו. מצב בו אתם משקיעים שעות ברכישת הידע ללא תירגול ובחינת הבנתכם, עלול לתסכל אתכם לכשתדרשו להשתמש בידע הנרכש.

הצעה: חשוב שתייצרו לעצמכם דרכים לתירגול החומר שנלמד ואף מבחנים עצמאים למדידת שליטתכם בנושא.

זיכרו בלמידה דרך הרשת אתם מתפקדים כתלמידים אך עליכם גם לעשות את תפקיד המורה לבניית תוכנית הלימודים ודרכי מדידת שליטתכם בחומר.

זיכרו!!! הלמידה המקוונת פותחת לכם עולמות נרחבים שבעבר היו בלתי נגישים לרוב האוכלוסייה. אנו נמצאים בתחילת הדרך בכל הקשור ללמידה מרחוק, ככל שיעבור הזמן , למידה זאת תהפוך להיות הדרך המרכזית לרכישת כל ידע בכל תחום.

אנו נמצאים בשלבים ראשונים , העזרו ברשת ללמידה , אך אם נתקלתם בבעיה אל תהססו להיעזר בחברים, מורים או אנשי מקצוע. רוב הסיכויים שהסיבה לכך שלא הבנתם את שניסיתם ללמוד קשורה לעובדה שצורת למידה זו עדיין לא התפתחה מספיק, והיא איננה קשורה ליכולתכם להבנת ורכישת ידע זה.

bottom of page